GEMİSEM, “Rhino 3D ile Yat Tasarımı Eğitimi” düzenliyor

NURBS tabanlı bir 3 boyutlu modelleme programı olan ve özellikle gemi inşaatı ve denizcilik sektöründe tüm alanlarda son yıllarda en çok kullanılan programlardan biri olan Rhino 3D için “Rhinoceros 3D ile Yat Tasarımı Eğitimi 2018” başlıyor.

“Rhino 3D ile Yat Tasarımı Eğitimi” TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nda 10-11 Mart ve 17-18 Mart tarihlerinde düzenlenecek.

Katılımcılara ilk önce Rhino 3D ile NURBS Modelleme başlığı altında yoğun ve temel Rhino 3D eğitimi verilecek ve katılımcılar her türlü cismi 3 boyutlu modelleme yeteneği kazanacak. Eğitimin son derslerinde de motoryat ve yelkenli olmak üzere iki adet tekne modelleme uygulaması yapılarak konu ile ilgili sektörün önemli eğitim eksikliklerinden birisi giderilecek.

Onur Beşli’nin vereceği eğitimin sonunda başarı sağlayan kişiler GMO GEMİSEM tarafından sertifika ile ödüllendirilecek.

Eğitim ücretleri şöyle:

 

GMO “Öğrenci üye” Statüsündeki Öğrenciler: 890 TL

Çalışmayan GMO Üyeleri: 990 TL

Çalışan GMO Üyeleri: bin 90 TL

GMO Üyesi olmayan diğer tüm katılımcılar: bin 190 TL

Dünyanın İlk Dijital Süper Modeli ile Tanışın! Shudu Gram

Instagram’da binlerce model var ancak son günlerde herkes Shudu Gram’i konuşuyor. 28 yaşındaki Britanyalı fotoğrafçı Cameron-James Wilson tarafından yaratılan dünyanın ilk dijital modeli Shudu Gram’in Instagram’da tam 64,4 bin takipçisi var.

Instagram’da binlerce güzel model var, ancak ve Shudu Gram’de bunlardan biri? Koyu tenli modelin arkasındaki adam Cameron James Wilson 28 yaşında Çevrimiçi kaynaklar ve YouTube videoları kullanarak 3D modelleme öğrendikten sonra Shudu’yu yaratan bir İngiliz fotoğrafçı.

Ancak Herkes siyah, şık süper modelin gerçek olmadığını öğrendiğinde sosyal medya biraz sert çıktı ve wilson’a tepki gösterdi.

Wilson, olumsuzluklar hakkında ne düşündüğünü sorduğunda, hiçbir zaman kötü niyetinin olmadığını ve Shudu’yu ticari bir model olarak kullanmayı planlamadığını söyledi. “Benim için o özel, evet, fakat gerçek milyonlarca Afrikalı erkek ve kadın gibi.” “Shudu her zaman güzel gibi gördüğüm şeyleri temsil ediyor, ancak sıklıkla göremediğim bir şeyi” diyor.

“Şimdilik hafif bir değişim yaşansa da, daha fazla insanın gerçekten güzel olanı sorgulaması gerekiyor.”

Artık doğmamış çocuğa 3 boyutlu heykel biçiliyor

 

“Seni doğuracağıma taş doğuraydım” sözü hiç bu kadar gerçek olmamıştı. Rusya’da hizmete giren Embryo 3D adlı şirket, sabırsız ebeveynlerin derdine derman olmaya geliyor. Şirket, yeni teknikler kullanarak ultrason aracılığıyla bebeğin embriyosunun birebir aynısını plastik, alçı veya değerli metallerle basıyor ve ebeveynlerin kucağına veriyor.

Şirketin başında bulunan Ivan Gridin, yaptıkları heykel bebeklerin anne karnındaki embriyonun parmakları ve yüz hatları gibi ufak ayrıntıları bile kusursuz şekilde yansıttığını belirtti.

Gridin, fikrin ortaya çıkış şeklini de şöyle anlattı, “Bir arkadaşım hamileydi ve bebeğinin sağlığı konusunda endişeleri vardı. Onu görmek ve ona dokunmak istediğini söyledi. Birkaç kez utrasona girdi ama yeterli gelmedi. Ben de 3D modelleme teknolojisine meraklı biri olarak bu fikri ortaya attım”

3D embriyo modelleme işleminde önemli konulardan biri de şirkete güvenmek. Sonuçta “Alın sizin bebeğiniz bu” diye standart bir model de verebilirler. Nasıl anlaşılabilir ki?

 

Her sektörde olduğu gibi 3D modellemede de merdiven altı şirketlerin ortaya çıkma riski var. 3D embriyo  modelleme için son teknoloji bilgisayarlar, kaliteli donanımlar, en iyi yazıcılar ve en iyi malzeme kalitesi kullanmak gerekirken bu merdiven altı şirketler kalitesiz alçı, kötü baskı aletleri ve Windows XP kullanabilir.

Böylece duygusal anlar yaşayarak kucağınıza aldığınız embriyo modelinizin alçısı 1-2 aya dökülmeye başlayabilir.

Rusya’da embriyosunu modelleten Yuliana Recun“Çocuğum şu an karnımda ve 3 boyutlu modelini sipariş ettik. Garip bir duygu çünkü ona henüz doğmadan dokunabileceğiz” dedi.

Şu an için sadece Rusya ve Japonya’da yapılan 3D modelleme rağbet görürse dünyaya yayılacak.

Facebook 3D içeriklerle Artırılmış ve Sanal Gerçekliği haber kaynağına taşıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında Haber Kaynağı’nda paylaşılabilecek 3D içerikleri tanıtan Facebook, bu içeriklerle sanal gerçeklik ortamında oynamanızı veya içerikleri artırılmış gerçeklik dünyasına aktarabilmenizi sağlıyor. Artık Facebook 3D içerikleri endüstri standartı olan glTF2.0 dosya formatını destekliyor. Böylece Facebook içeriklerinde doku kaplama, ışıklandırma gibi seçeneklerle gerçekçi render alınmasına dolayısıyla da mat ve parlak objeler yaratılmasına olanak tanınıyor.

Facebook’un yeni Graph API’ı ile yazılım geliştiriciler 3D modelleme uygulamalarının ve hatta 3D kameraların doğrudan Haber Kaynağı’nda paylaşım yapmasını sağlayabiliyor. Aynı zamanda web sitelerinin 3D gönderiler olarak boy göstermesini sağlamak da yazılımcıların elinde.  Üstelik kullanıcılar bu yeni gelişmeyle birlikte 3D gönderileri Facebook Spaces’e yani VR sohbet odalarına taşıyabilecek.

Yani bugünden itibaren 3D modelleme uygulamalarında yaptığınız tasarımları doğrudan Facebook Haber Kaynağı’nda paylaşabilir, bu tasarımı ardından Facebook Spaces’a kolayca taşıyabilirsiniz. Şimdiye kadar LEGO, Juraccis World, Clash of Clans ve Wayfair markaları 3D gönderileri deneyen markalar olarak öne çıktı.

Facebook verdiği bu desteği yaygınlaştırmayı da umut ediyor. Bu nedenle şirket, açık kaynak kodunu GitHub üzerinden  3. parti dosya dönüştürücü uygulamalarla paylaşıyor. Haber kaynağına yeni bir soluk getirecek olan 3D içerikler, aynı zamanda Snapchat’in 3D Bitmojilerine de rakip olabilir. Zira 3D içerikler markaların ilgisini çekmeye başladı bile. Şimdiye kadar gençlerin ilgisini çekebilmek adına  360 fotoğraflardan, canlı videolara ve hatta GIFlere kadar bir çok içerik formatını destekleyen Facebook’un bu yeni 3D içerik formatıyla AR ve VR ortamlarında dikkat çekmesi muhtemel.

Yine de sosyal ağda bulunan kullanıcı oranını düşündüğümüzde Facebook’un herkesin ilgisini çekecek kadar içerik üretmesi pek mümkün değil. Bu nedenle Facebook’un bundan sonraki adımı 3. parti yazılımcıların yanı sıra 3D içerik üreticilerini de platforma çekmek olacaktır. Şu sıralar platformunda yaptığı yeniliklerle günlük kullanıcı kaybını önlemeye çalışan Facebook, bu adımıyla gelecekteki yerini de sağlamlaştırmış oluyor.

Hayallerini 3D ile gerçeğe dönüştürdüler

Ankara Üniversitesi, 3 boyutlu yazıcıyla çocukları buluşturdu. Çocuklar, hayallerindeki oyuncakları 3D olarak tasarladı.

 

Ankara Üniversitesi’nin 8-10 yaş arası çocuklar için düzenlediği etkinlikte, çocuklar önce müze gezip notlarını aldı, ardından hayal ettikleri müzeyi ve oyuncakları 3D tasarlayıp gerçeğe dönüştürdü. ‘Müzede Bir Gece’ adlı etkinlikte, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi’ni gezen çocuklar, birçok eski oyuncağı inceleyip ellerinde kağıt kalem ile konsept oluşturmak için notlar aldı. Müze konseptini kavrayıp hayallerindeki müzeyi tasarlamak için zihinlerinde taslak oluşturdu.

SANAL MÜZELERİNİ GEZDİLER

Etkinlik Oyuncak Müzesi’nin ardından Çocuk Üniversitesi’nde devam etti. Çocuk Üniversitesi’nde hayallerini gerçeğe dönüştürmek için bilgisayarların başına oturan minikler, kendi oyuncaklarını tasarlayıp 3D yazıcıya göndererek hayallerine kavuştu. Minikler daha sonra ise diledikleri gibi oluşturacakları sanal müzenin yapımına geçti. Hayallerindeki müzeyi sanal ortamda tasarlayan minikler, VR-Sanal gözlüklerle kendi yaptıkları müzeleri gezme fırsatı buldu. Bilişimle teknoloji üretmek için kodlamaya giriş, 3D tasarım ve VR teknolojileri temel eğitiminin gerçekleştiği etkinlikte, çocukların teknoloji kullanan değil teknoloji üreten nesiller olması için becerilerinin geliştirilmesi amaçlandı.

Araçlar yüzde 70 daha uyguna üretilecek

Polymaker ve İtalyan araç üreticisi XEV’in 3D teknolojisi ile üretecekleri ortak araç, üretim maliyetlerini yüzde 70 aşağı düşürüyor. 3D yazıcı teknolojisinin bir ürünü olan bu araca ise ilginin yoğun olduğu belirtilirken şimdiden 7000 sipariş aldığı açıklandı.

D baskı malzemeleri geliştiren Polymaker ve İtalyan otomobil üreticisi XEV tarafından yapılan açıklamada 3D printer ile seri üretimi yapılabilecek bir elektrikli araba modeli duyuruldu.

LSEV ismi verilen arabanın tüm plastik parçaları 3D teknolojiyle üretildi. Konsept olarak başlatılan proje araba henüz seri üretim başlamadan 7000 sipariş aldı bile.

İtalya’nın posta hizmetleri servisi Poste Italiane ilk etapta 5 bin sipariş sözü verirken geri kalan 2 bin sipariş ise bir araç leasing firması olan ARVAL’dan geldi.

3 günde üretilebilecek, ağırlığı yarım tondan az

XEV tarafından yapılan açıklamada Polymaker malzemeleri ve 3D yazıcı teknolojisi sayesinde arabalarda kullanılan 2 binin üzerindeki plastik parça sayısı 57 adede düşürüldü. Böylelikle benzer boyuttaki diğer arabaların 1 tonu aşan ağırlığı da yarıdan fazla düşürüldü. LSEV sadece 450 kg ağırlığında.

LSEV aracındaki geleneksel teknolojiye sahip olan unsurlar sadece şasi, koltuklar ve cam olurken maliyet de yüzde 70 oranında inmiş oldu. Geleneksel otomotiv endüstrisinde 5 yıla dek çıkabilen tasarım süreci de 1 yılda tamamlandı.

Habertürk’ün haberine göre iki firmanın yaptığı açıklamada 57 plastik parçanın üretiminin sadece 3 gün aldığı ve İtalyan XEV şirketinin kullandığı 3D baskı sisteminin günde 25 kg malzeme üretebildiği belirtiliyor.

Fiyatı 7500 dolar

XEV CEO’su Stanley Lu, 3D yazıcı teknolojisinin süreçler için büyük kolaylık sağladığını söylerken şu açıklamalarda bulundu:

  • “Özetlemek gerekirse, sadece müşterilerimiz için değil araç geliştirme sürecinde tüm halkın katılımını sağlayabildiği için yaratıcılık özgürlüğü veriyor. Endüstriyel araç üretimide değiştirilebilir. Fabrika kurma maliyeti çok daha aza indirgenecek. Sadece araçlar için değil diğer projelerin gerçekleşebilmesi için en verimli yöntemi yarattık.”

Polymaker kurucusu ve CEO’su Dr. Luo Xiaofan ise XEV’in ilk gerçek 3D teknolojiyle seri üretimi olduğunun üzerinde durdu. Benzer teknolojiyi kullanan birçok şirket olduğunu söyleyen Xiaofan boyut ve yoğunluk açısından XEV’in karşılaştırılamaz olduğuna dikkati çekti.

LSEV sadece 7500 dolar fiyata sahip ancak şimdilik maksimum hızı saatte 70 km ve tek şarjla 150 km gidebilecek. 2019 yılının ikinci yılında LSEV aracının ilk seri üretimine başlanacağı açıklandı.

3 günde üretiliyor! Fiyatı ise herkesi şaşırttı

Polymaker ve İtalyan araç üreticisi XEV’in 3D teknolojisi ile üretecekleri ortak araç, üretim maliyetlerini yüzde 70 aşağı düşürüyor. 3D yazıcı teknolojisinin bir ürünü olan bu araca ise ilginin yoğun olduğu belirtilirken şimdiden 7000 sipariş aldığı açıklandı.

 

3D baskı malzemeleri geliştiren Polymaker ve İtalyan otomobil üreticisi XEV tarafından yapılan açıklamada 3D printer ile seri üretimi yapılabilecek bir elektrikli araba modeli duyuruldu.

LSEV ismi verilen arabanın tüm plastik parçaları 3D teknolojiyle üretildi. Konsept olarak başlatılan proje araba henüz seri üretim başlamadan 7000 sipariş aldı bile.

İtalya’nın posta hizmetleri servisi Poste Italiane ilk etapta 5 bin sipariş sözü verirken geri kalan 2 bin sipariş ise bir araç leasing firması olan ARVAL’dan geldi.

3 günde üretilebilecek, ağırlığı yarım tondan az

XEV tarafından yapılan açıklamada Polymaker malzemeleri ve 3D yazıcı teknolojisi sayesinde arabalarda kullanılan 2 binin üzerindeki plastik parça sayısı 57 adede düşürüldü. Böylelikle benzer boyuttaki diğer arabaların 1 tonu aşan ağırlığı da yarıdan fazla düşürüldü. LSEV sadece 450 kg ağırlığında.

LSEV aracındaki geleneksel teknolojiye sahip olan unsurlar sadece şasi, koltuklar ve cam olurken maliyet de yüzde 70 oranında inmiş oldu. Geleneksel otomotiv endüstrisinde 5 yıla dek çıkabilen tasarım süreci de 1 yılda tamamlandı.

Habertürk’ün haberine göre iki firmanın yaptığı açıklamada 57 plastik parçanın üretiminin sadece 3 gün aldığı ve İtalyan XEV şirketinin kullandığı 3D baskı sisteminin günde 25 kg malzeme üretebildiği belirtiliyor.

Fiyatı 7500 dolar

XEV CEO’su Stanley Lu, 3D yazıcı teknolojisinin süreçler için büyük kolaylık sağladığını söylerken şu açıklamalarda bulundu:

“Özetlemek gerekirse, sadece müşterilerimiz için değil araç geliştirme sürecinde tüm halkın katılımını sağlayabildiği için yaratıcılık özgürlüğü veriyor. Endüstriyel araç üretimide değiştirilebilir. Fabrika kurma maliyeti çok daha aza indirgenecek. Sadece araçlar için değil diğer projelerin gerçekleşebilmesi için en verimli yöntemi yarattık.”

Polymaker kurucusu ve CEO’su Dr. Luo Xiaofan ise XEV’in ilk gerçek 3D teknolojiyle seri üretimi olduğunun üzerinde durdu. Benzer teknolojiyi kullanan birçok şirket olduğunu söyleyen Xiaofan boyut ve yoğunluk açısından XEV’in karşılaştırılamaz olduğuna dikkati çekti.

 

TİKA kursiyerlerinin ürünleri Taşkent’te sergilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) düzenlediği uygulamalı eğitim kurslarına katılanların hazırladığı ürünlerin yer aldığı sergi, başkent Taşkent’te açıldı.

TİKA’nın farklı ülkelerde uyguladığı Meslek Edindirme ve İstihdam Programı (MESİP) kapsamında, Taşkent Kamu İnşaat Kolejindeki kaynakçılık, Taşkent Devlet Politeknik Üniversitesi Lisesindeki 3D tasarım, Şarkşinaslık Enstitüsündeki kitap ciltleme ve Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsündeki ebru sanatı eğitimi kursiyerlerinin ürün ve eserlerinin yer aldığı sergi, Taşkent’teki Şark Minyatür Sanatı Müzesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Sergiye, Özbek vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Serginin açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar ile Türk eğitmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Davetliler, sergilenen metal ürünleri, ebru sanatı eserleri ile 3D tasarım örneklerini inceledi.

Törenin sonunda TİKA tarafından Taşkent’te düzenlenen kaynakçılık, 3D tasarım, kitap ciltleme ve ebru sanatı uygulamalı eğitim kurslarının Özbek katılımcılarına sertifikaları verildi.

İzciler 3D yazıcı ve Tasarım Merkezi’ni gezdi

İzmit Belediyesi İzcileri, Körfez Mahallesi’nde bulunan 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezini ziyaret ettiler.Muzaffer Gündüz liderliğindeki 25 izci, Türkiye’de ilk olan 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezin gezerek yetkililerden merkez hakkında bilgi…

 

İzmit Belediyesi İzcileri, Körfez Mahallesi’nde bulunan 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezini ziyaret ettiler.Muzaffer Gündüz liderliğindeki 25 izci, Türkiye’de ilk olan 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezin gezerek yetkililerden merkez hakkında bilgi aldılar. Merkezi çok beğendiğini dile getiren izciler, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a gençlere böyle bir merkez kazandırdığı için teşekkür ettiler.

3D Tasarımcılar İçin Pazaryeri

Türkiye’de bir ilk olarak mimarlar ve 3d tasarımcılar ile paralel disiplinlerden kullanıcılara yönelik dijital pazar yeri girişimi olan 3dMaxWorld açıldı! Devamını Oku