3D Görselleştirme Nedir ? Nasıl Yapılır ?

3 boyutlu bir nesnenin bilgisayarlı ortamda matematiksel ve hatasız olarak çizilmesine verilen genel meslek ismidir. Günümüzde yaygın olarak tercih edilmekte olan 3d  bilgileri özellikle yapılacak çalışmalar için daha fazla bilgi elde etmek isteyenlerin istedikleri içerikleri ulaşmasını sağlamaktadır. Bilgisayar ortamında yapılacak olan çalışmalar ile iki boyutlu projeler üç boyutlu hale getirilmektedir.

Hazırlanmış olan programlar üzerinden yapılan çalışmalar birebir aynı şekilde ham projenin üç boyutlu hale getirilmesini sağlamaktadır. Profesyonel kişiler tarafından yapılacak olan çalışmalar sayesinde kısa süre içerisinde tamamlanan uygulama istenildiği gibi projenin üç boyutlu görüntüsünü ortaya çıkartılmasını sağlamaktadır. Özellikle günümüzde satış işlemleri sırasında alıcıların daha ayrıntılı şekilde hazırlanacak olan projeler inceleyebilmesi için tercih edilmektedir.

3D Görselleştirme Nasıl Yapılır?

Birden çok 3D modelleme programları (3D Studio Max,Blender, AutoCAD, ArchiCAD, Allplan, Maya, Sketchup, EliteCAD, Revit ) ile yapılır bu programlar sektöre , dinamik, statik olmasına bağlı olarak 3D tasarımcı tarafından bilgisayarlı ortamda çizilir. 3D tasarımcısı sektöre ve proje detaylarına göre istediği programları kullanmakta özgürdür.

Ev, ofis, daire ve daha pek çok farklı inşaat çalışması sırasında hazırlanmış olan projelerin üç boyutlu hale dönüştürebilmesi için kullanılmakta olan 3d mimari görselleştirme çalışmaları ihtiyaç duyduğunuz her durumda daha ayrıntılı şekilde projenin belirtilmesini sağlamaktadır.

Ham haldeki projeler üzerinden yapılacak olan çalışmalar projenin bitmesi halinde veya henüz tamamlanmaması durumunda da yapılabilir. Projenin tamamlanmaması durumunda yapılan çalışmalar orantılı olarak yürütülerek projenin aynı şekilde devam ettirilmesi sağlanabilir. Çalışmalarda birebir aynı ölçülerde uygulama yapılmaktadır.

3D Görselleştirme Fiyatları

3d görselleştirme işlemlerinde binanın metrekaresi , binanın veya cismin tasarım detaylarının zorluğu , kullanılacak materyaller fiyatı belirler… Örnek olarak dış mekanda beş katlı bir binanın tasarım ücreti 1000 TL – 2000 TL arasında değişir…Tabi bu binaın balkonuna çocuk eklenir bahçesine insanlar eklenirse bunlarında ayrıca modellenmesi gerekir ki bu tür insan, hayvan çizimleri 3d tasarım uzmanlarını en çok zorlayan ve yoran işlemlerdir çünkü insanlar ve hayvanlarda çok fazla detay vardır bu detayların çizilmesi zaman alacaktır.

Burada genel olarak şu sonuç çıkıyor detaylar arttıkça fiyat yükselmektedir. Mesela İç mekanlarda dış mekandan daha fazla ücret istenmektedir.

Burada iç mekanda olduğu gibi 2 adet üzeri render karesinde, render kare üzerine fiyat eklemeli ve tadilatlar konusunda hassas olmalısınız.

Proje Süreci ve Bitirme Süresi

Yukarıda da belirtiğimiz gibi tasarım zamanı müşterinin projesine göre değişmektedir. Ortalama 5 katlı binanın iç ve dış tasarımı ortalama 10 gün içerisinde bitebilir. Bu tasarımcının elinin hızına ve tecrübesine bağlı olarak değişir. Eğer bünyesinde birden çok tasarımcı bulunan bir ekibe iş verdiyseniz çok kısa sürede tasarım bitebilir.