3D Mimari Görselleştirme

3D Mimarı Görselleştirme ; Herhangi bir ürün yada nesne üzerine uygulnana bilgisayar programları doğrultusunda gerçekliğinden hiç bir şey kaybetmeden bir garfik programi üzerine aktarımının gerçekleştirilmesi işlemine görselleştirme adı verilmektedir. Seçim yapılan ilgili nesne üzerine ışıklandırma, kamera gibi ayarlar eklenerek gerçek nesneden ayırt edilmeden bir adet daha üretilebilem özelliğidir. Bu denli zor bir uğraşım yapım aşamasıda oldukça uzun bir zaman diliminde oluşmaktadır. Özellikle alanında eğitim görmüş ve uzmanlaşmış kişiler tarafından uygulanabilmekte olan bu programa ait çalışma alanları daha çok binalardır.

 

 

3D Mimari Görselleştirme Avantajları

Bir çok alanda avantajlar sunmakta olan bu işlem yapım aşamasında iken ilgili tasarımın bittiğinde nasıl bir görünümün elde edileceğine dair uyanan merakı giderebilmek adına bilgisayar programları üzerinde 3D görselinin uygulanacağı alanı kopyalayarak üzerinde yaptığı görsellik çalışması sonrasında uygulamanın bitmiş halininde görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Böylelikle görsellik açısından değişik fikirler elde edilebilmekte, beğenilmeyen detaylar düzeltilebilme imkanına sahip olabilmektedir. Özellikle inşaat sektörlerinde oldukça sıklıkla kullanılmakta olan bu 3D Mimari görselleştirme sistemi ile inşaat başlamadan önce tamamlanmış halinin gösterilebilme olanağı sunulmaktadır. Böylelikle daha inşaat yapım aşamasında iken satış işlemleri başlatılabilmektedir.

3D Mimari Uygulama Alanları

Uygulama alanı oldukça geniş olan bu dekor sistemi, talep edildiği takdirde bütün bir şehrin bile görselleştirilmesini sağlayabilmektedir. Genellikle inşaat alanlarında, farklı nesnelerde, binalarda uygulanabilmektedir. Geniş kapsamlı olarak kullanılabilirliğinin bulunmasıda taleplerin arttırılmasının nedenlerinden biridir.

3D Mimari Görselinin Hazırlanma Aşamaları

Öncelikle uygulanacak olan görsel ve uygulama alanı belirlenir. Sonrasında uygulama aşamasında hangi malzemelerin kullanılacak olduğu, renk ve desen seçenekleri, 3D programı diye bilgisayarlara yüklenmekte olan programa eklenir. Uygulamayı düzenleyecek olan programlar kullanılarak grafik oluşturulması tamamlanmış olmaktadır. İlgili işlem sırasında en önemsenmesi gereken nokta hiç kuşkusuz ki gerçek nesne ile aynı gerçekliğe sahip olması için gerekli ışığı yakalayabilmektir. Bu işlem için özel olarak hazırlanmış olan bir çok program bulunmaktadır. Hazırlanacak olan ürünün modeline göre uygulanacak program çeşitlilik göstermektedir. 3D Studio Max,3D Mimari Görselleştirme programları bu programlar içerisinde en sıklıkla kullanılmakta olan programlar arasında yerini almaktadır. Bütün bu programlara ek olarak yapılan uygulamak doğrultusunda ortaya oldukça şık bir görselliğe sahip 3D mimari görselleştirme ürünleri çıkmaktadır.

3D Mimarı Görselleştirme Alanında Nelere Dikkat Edilmelidir

Özellikle finans anlamında büyük işler başarmakta olan şirketlerin ve inşaat firmalarının talep ettiği 3D mimari projelerinin görselleştirme işlemleri tamamen müşteri odaklı olduğundan büyük önem arz etmektedir. Müşterilere görsel açıdan sunulacak olan reklam, tanıtım, lansman ve pazarlama gibi alanlarda müşteriyi tatmin edici nitelikte olması gerekmektedir. Bu nedenle 3D mimari alanında işini ciddiye alan, alanında son derece profesyonel kişiler ile çalışılması gerekmektedir. Yapılan çalışmaların baştan sağma, emek harcamadan yapılması ortaya çıkacak olan ürünüde olumsuz etkilediğinden sonuçta olumsuz olmaktadır. Müşteri memnuniyetini direk olarak ortadan kaldıran kötü bir çalışma 3D görseli talebinde bulunmakta olan firmayıda zarara uğratmaktadır.

Bu mimari görsellik alanında hizmet vermekte olan firmalar bünyelerinde Mimar, İç mimar ve Peyzaj mimarlarını barındırarak, talebe uygun hizmet vermek zorundadırlar. İlgili firmaya 3D mimari ile ilgili talepte bulunduğunuzda alanında uzman olan kişi sizinle iletişime geçerek öncelikle mimarisi görselleştirecek olan alanı yada ürünü detaylandırmak adına bilgileri eksiksiz not eder. Gerekirse görsel açıdan alanı görmeye gelerek bütün detayları, fikirleri, uygun bulunacak olan renk ve desen seçeneklerini belirleyerek talep eden kişi yada firma ile iletişime geçer. Yaptığı sunumlar doğrultusunda talep gören çalışmayı uygulamak adına belirli bir zaman dilimi talep ederek ilgili siparişinizi zamanında teslime eder.

3D Mimari Firmaları

 

Bu alanda bir ürün talebinde bulunacaksanız öncelikle bu iş kolunda hizmet vermekte olan firmaların listelemesine ulaşmalısınız. Gerek kalite standartları, gerek fiyatlandırmaları, gerekse yapım işlemleri ile birbirlerinden bir çok alanda farklılık göstermekte olan bir çok firma bulunmaktadır. Piyasanın bu denli kar getirici olması, son zamanlardaki taleplerin oldukça yoğun olması gibi nedenler bu iş kolundaki firma sayısının giderek artış göstermesine zemin hazırlamıştır. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey çalışacak olduğunuz firmaya karar vermektir. İnternet aracılığı ile listelenebilmekte olan bu 3D mimari görselleştirme firmalarına dair neredeyse tüm bilgilere ulaşım sağlanabilmektedir. Önemli olan ve dikkat gerektiren tek nokta iletişime geçtiğinizde karar aşamasında referansları, daha önce yaptıkları mimari görsel alanındaki çalışmaları ve çalışma koşullarıdır. Eğer bunlarda mutabık kaldıysanız geriye sadece işi konuşmak kalmaktadır.

Her alan gibi firmalar arasında farklılık göstermekte olan bir alanda hiç kuşkusuz fiyatlandırma yöntemidir. Genellikle uygulanacak alanının metrekare ölçümü baz alınarak verilmekte olan bu fiyatlandırmalar firmalar arasında oldukça farklılık göstermektedir. Metrekare bazlı fiyatlar ölçütü büyük olan alanlar için çok ağır olduğundan genellikle ortalama fiyat ile çalışmakta olan firmalar tercih edilmektedir. Buda atlanmaması gereken önemli bir detaydır. Ayrıca firmanın vermiş olduğunuz işi zamanında yetiştirmesi de iş etiki açısından oldukça önem arz eden bir durumdur.

Bu alanda hizmet vermekte olan firmalarda çalışmakta olan personeller, alanında uzmanlığın yanı sıra son zamanlarda var olan yeni mimari trendlerini yakından takip ederek ufkunu genişletmeli ve müşteriyi yeni fikirleri ile etkilemelidir. Artık tarzın konuşmakta olduğu mimari için sürekli kendini geliştirme yoluna gitmeli ve çalıştığı firmayı rakipleri arasında en üst düzeye taşıyacak ürünler üretmelidir. Bütün bu nedenleri göz önüne alarak yapılan firma tercihleri sonrası yapılmakta olan 3D mimari ürünü, hiç bir olumsuzluğa yer vermeden, kurulu müşterilere sunulacak olan bir şekilde üretilebilmektedir.