3D Modelleme Nedir ve Ne İşe Yarar ?

3D Modelleme Nedir?

Belirli başlı modeller sanal ortam içerisinde gerçeğe dayalı ölçü ve derinliklerine bağlı bir şekilde oluşan şeylere 3d modelleme denmektedir. Farklı bir adlandırma olarak da 3 boyutlu bir modelleme denilebilir. 3d modellemenin yapımı 3d mimari görselleştirme ve 3d mimari modelleme olarak da bilinmektedir. İngilizce dili yardımı ile aynı teknoloji kullanımı sonucu girmeyi başarmıştır. 3 boyutlu bir modellemede kullanılabilecek olan birçok ara yüz bulunmaktadır. Maya, 3DS Max, Cınema 4d, houdunı ve rhıno ara yüzleridir. Ve buna bağlı olarak bir yok yazılımda 3d mimari modelleme ile yapılabilir. Dünya üzerinde yaygın şekilde modellenen yazılımlar sıralananlardır.

3d modelleme avantajıyla birlikte mimari görselleştirme de yapılabilir. 3d mimari görselleştirme ile güzel şeyler ortaya çıkabilir. Veya daha başka bir şey olarak insana benzer bir karakter de üretimi yapılabilir. Günümüzde çekilmekte olan birçok film içerisinde bilim kurgu ve fantastik filmlerinde 3 modellemeden yararlanarak güzel filmler ortaya çıkmaktadır. Fantastik bir filmde uzaylı bir karakter 3d modellemeden yapılmaktadır örnek vermek gerekir ise.

 3D Modelleme Ne İşe Yarar?

Ne işe yaradığı tamamen kullanan kişiye kalan bir durumdur. Yani şu demek oluyor ki, hobi olarak kullanıp bir şeyler icra etmek isteyen kişi, harika bir tasarımlar dizayn edebilir. 3d modellemede para kazanmak için çabalama söz konusu ise, iş bulunabilecek çok sektör bulunmaktadır demektir. Ülke içerisinde yaygın kullanım alanı olan 3d mimari modelleme tarafındadır. Mimari yapılar tarafından katı modelleme ve görselleştirme adına yapılan işler 3d modelleme yardımı ile yapılır.

Anlaşılacağı gibi üretimi seri olarak yapılmakta olan obje ya da benzer ürünler 3d mimari görselleştirme ve modelleme ile kolaylıkla yapılabilir durumdadır. 3d bir şekilde animasyonlar genellikle reklamlara ve filmlerde sıkça kullanılmaktadır ve çok ihtiyaç duyulmaktadır. 3d bir şekilde animasyon yapan bir firmada çalışmak oldukça kazanç sağlayan bir iş olacaktır çünkü animasyonlara bağlı olan reklam ve filmler genellikle çoktur ve bir an önce yapılması gerekmektedir. 3D modelleme görüldüğü kişiye özgü hangi alanda kullanılırsa o alan üzerinden yürünüp geliştirilmesi mümkündür.