3D Modelleme Öğrenme Yolları

3D Modelleme Öğrenme Yolları ; 3 boyutlu tasarım yapmam isteyen amatör kişilerin öğrenmesi gereken en önemli husus, 3d modelleme işlemleridir. 3d modelleme işlemlerinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, gelişim sürecinde doğru kaynaklardan faydalanmanız gerekmektedir. 3d modelleme öğrenme yolları için araştırmalar yapmalı, temel yaklaşımları öğrenmeniz gerekmektedir. Hangi tür yazılımı tercih ediyorsanız edin, iyi bir 3d modelleme işlemi için gelişim sürecine dikkat etmeniz gerekmektedir. 3d modelleme öğrenme yolları konusunda dikkat edebileceğiniz temel yaklaşımları ise şu şekilde sıralayabiliriz…

Referans Görsel Oluşturmak: Öncelikle hangi nesneyi modelleyecekseniz, modelleyeceğiniz nesnenin görüntüsünü Viewport veya 3D StudioMax çalışma arka planına atarak modelleme çalışmasının daha kolay yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Çift Monitör Kullanmak: Çift monitör kullanarak nesnenin teknik detaylarını AutoCAD gibi programlar ile açabilir, algıyı kolaylaştırabilirsiniz.

Nesne Unsurlarını Hesaplamak: 3 boyutlu modelin temelini oluşturan basicshapeyadaprimitiveobject unsurlarını hesaplayarak, çiziminizi kolaylaştırabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize bağlı olarak bu işlemi silindir veya küp ile vertex hamleleri yaparak düzenleyebilirsiniz.

 

Pratik Yapmak: 3D modellemede işi tam anlamıyla öğrenebilmeniz için pratik yapmanız şarttır. Basit objeler ile başlayıp daha zor objeleri modelleme yapabilirsiniz. Böylece; eliniz işleme alışır, algınız kuvvetlenir ve iş tamamlama hızınız artar.

Araştırmacı Olmak: Kullandığınız yazılımda bilmediğiniz komutları araştırmalı ve yazılımın özelliklerini iyi kavramalısınız. 3D modelleme yaparken işinizi kolaylaştıracak komutları öğrenerek işlem süresini kısaltabilirsiniz. Ayrıca kendinize uygun çalışma stili yaratarak teorik bilgiyi uygulamaya geçirebilirsiniz. 3D tasarımlarda kullanabileceğiniz birçok yol olsa da kendinize en uygun yolu deneme, yanılma yaparak bulabilirsiniz.