3D Modelleme Programları Nelerdir ?

3D Modelleme Programları Nelerdir ?

3d modelleme için kullanılmakta olan sayısız özellikle ve çeşitlilikte programlar vardır. Programların geneli kullanıcıların yaptığı modellerin karakter özelliğine bağlı olarak ve kullanım amaçlarına göre de değişiklik göstermektedir. Parça modellemeleri yapacak ve basit yapı ile uğraşmak isteyen kullanıcılar SketchUp programını rahat bir şekilde kullanabilirler. Makine parçası üretmek isteyen ve bina modellemesi yapacak olan 3d mimari modelleme de ise AutoCAD ya da SolidWorks programını kullanabilirler. Bu programlar oyun grafiklerinin çiziminde ve animasyonlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.3d mimari görselleştirme olarak animasyonlarda kullanılmakta olan programların başında gelen Studio Max programı gelmektedir. Max programı günümüzün teknolojisi ile filmlerde kullanılmakta olan efektlerin hazırlığı sırasında kullanılır ve oyun grafiklerinin oluşumunda, animasyon modellerinde ve 3d mimari modelleme de sıklıkla kullanılmaktadır.

 3DS Max Modelleme

Bu program, 3d modelleme ve diğer kullanılmakta olan programların amaçlarından ziyade animasyon adına modellemelerin yapımı için uyumludur. Programda bulunmakta olan Curves Editör ile animasyonu yapmakta olan kamera materyal ve ışık gibi şeyleri tamamen kontrolü altına alabilir. 3ds max programını kullanmakta olan kullanıcılara özgü olarak 3d mimari görselleştirme ya da 3d mimari modelleme yapabilmeleri için hazır şekilde bulunmakta olan birçok model bulunmaktadır. Bu program ile modelleme yapan kullanıcılar, hazır şablonlarda isteklerine göre kendi yaptıkları düzenlemeleri yaptıktan sonra yapacak olduğu tasarımı kolay bir şekilde elde edebilirler.

 3D Max Karakter Modelleme

3d max programı cansız ya da canlı her türlü şeyin 3d modelleme yapılabileceği bir programdır. Bu program ile yapılmakta olan karakteri modelleme işlemi sırasında canlının anatomik olan özelliklerine en uygun üç boyutlu bir modelleme işlemi sağlanabilir. 3d max programı ile yapılmakta olan türlerden en uğraş gerektiren ve zoru karakter modellemeleridir. Karakter modelleme yapmak isteyen kullanıcılar topoloji ve canlı anatomisi gibi konuları bilmesi gerekmektedir. 3d mimari modelleme ve 3d mimari görselleştirme olarak koltuk modelleme, araba modelleme ve bina modelleme işlemleri bu program sayesinde yapılabilmektedir. Bina modelleme işlemi binaların tıpa tıp özelliği ve görselliğine uygun bir şekilde yapılabilmesi mümkündür. Program içerisinde bulunmakta olan render özelliği bulunmasının yanı sıra üçüncü kullanılacak olan programlarda desteklenmesi artı olarak kullanıcılara bir avantaj halinde sunulmuştur.