3D Tasarım

Bir cismin matematik olarak bilgisayar programları aracığı ile çizilmesine verilen genel isimdir. 3D tasarım hatasız çalışan ve matematiksel olarak hesaplandığı için çizim ve bina tasarımı alanında çok kullanılan bir bir çizim yöntemidir.

rendering programları ile eş zamanlı olarak  üç boyutlu bir hale getirilir bu aşamadan sonra cismin nasıl görüleceği anlaşılır. Render işleminden sonra cismin üzerinde değişiklik veya silme işlemleri yine aynı program üzerinden yapılabilir. 3D dizayn işlemi son 25 yılda çok gelişen ve üstüne yeni şeyler katan popüler bir hizmet alanı haline gelmiştir.

Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler yeni yapılan binalar için mutlaka üç boyutlu tasarım işlemi yapılması gerekiyor her zaman ihtiyaç duyuluyor. Özellikle mimari modelleme alanında artık binalar ilk önce 3D tasarım yolu ile çizilip ondan sonra diğer inşaat aşamalarına geçilmektedir.

3D tasarım dünyada genellikle oyunlarda, endüstri ürünlerinde, araba tasarımlarında, bina tasarımlarında, video animasyonlarında, tıp sektöründe, anatomi alanında ve tıp sunumlarında aktif olarak kullanılan bir program ve tasarım aracıdır.

CAD ve CAM programları ile sadece üstte saydığımız alanlarda değil imalat, tasarım  ve üretim alanlarında aktif olarak kullanılmaktadır özel tasarım yapan imalathaneler bu gibi programları aktif olarak kullanmaktadır.

3D Tasarım Programları

3D modelleme ve tasarım alanı genişlediği için ve yaygınlaştığı için pek çok 3d modelleme ve görselleştirme programı çıkmıştır bunlar kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Basıt yapı parçaları veya basit işler için SketchUp programı uygundur. Eğer 3d mimari modelleme işlemi yapmak istiyorsanız SolidWorks ve AutoCAD programı sizin için en iyi seçim olacaktır. Eğer üç boyutlu çizgi film veya üç boyutlu animasyon yapmak isterseniz 3D Studio Max veya 3DS Max programını kullanmalısınız.