3D Tasarımı Yazıcılarının Geleceği

3D Tasarımı Yazıcılarının Geleceği ; 3d yazıcıların var olan hemen her sektörde köklü değişimlere neden olduğunu, insan sağlığına yönelik de bir çok fayda sağladığını yani kısacası yeni teknolojiler içerisinde oldukça önemli bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Son kullancıya ulaşması son 3-4 yıldır gerçekleşen ve bizler için henüz emekleme seviyesinde olan bu teknoloji cep telefonları gibi herkesin sahip olduğu bir şeye dönüşecek mi? Herkesin kendine ait 3D yazıcısı olmasa da her ev artık buna sahip olacak mı? Bir buzdolabı kadar önemli bir ihtiyaç olacak mı?

Soruyu biraz daha genişletelim! 3D yazıcıların geleceği ne olacak? 

Prototip üretmek için binlerce lira verip büyük üreticilere gitmeye son

3D yazıcıların yaratıcı beyinler için en büyük faydalarından biri bu. Hepimiz hayal kurarız, geleceğe yönelik bir şeyler düşünürüz ve bazen hiç bir yerde olmayan bir şeyler geliştiririz, tasarlarız ve hatta 3d modelleme yaparız. Sonuç olarak bu işi gerçek hayatta görebilmek için bir prototipe ihtiyacımız olur fakat bunun için tüm ürün geliştirme sürecinden fazla bir maliyetle büyük üreticilere gitmemiz gerekir. 3D yazıcılar işte bu alanda devreye giriyor ve gerçekten bir ürünün prototipini almanız için oldukça uygun bir çözüm olabiliyor. Onbinlerce lira verip üreticilere gitmek yerine kendi 3D yazıcınızı alarak bir çok deneme yapabilirsiniz. Hepimizin evine girmese de fiyat/performans olarak 3D yazıcılar bir çok yaratıcı kişinin evinde olmazsa olmazlardan biri olacak diyebiliriz.

Fabrikasyon üretimden “ekonomik ve kendin yap” modeline geçiş

Twitter’ın kurucu ortaklarından Biz Stone, Nike’ın 10 yıl içerisinde bir yazılım firmasına dönebileceğini söylüyor. Bu öngörünün en temel sebebi ise “DIY – Do It Yourself – Kendin Yap” akımının 3D yazıcılar ile beraber çok daha fazla yaygınlaşmaya başlaması. artık beğendiğiniz bir ürünün modellemesini satın alıp basabiliyorsunuz, birine modellemesi için ödeme yapabiliyorsunuz ve hatta kendini modelleyebiliyorsunuz. Nike’ın araştırma ve teknoloji verilerini yazılım deneyimi (gelecekte) ile birleştirerek size evinizin rahatlığında ayakkabı bastırma fırsatını yaratmayacağını kim söyleyebilir? Nike “Just Do It” yerine “Do It Yourself”i slogan olarak kullanmaya başlasa iyi olur. Kaynak: Webrazzi