Amazon 3D Vücut Modellemesi Yapan Body Labs’İ Satın Aldı

Amazon Tek Bir Fotoğraftan 3d Vücut Modellemesi Yapan Body Labs’i Satın Aldı  Amazon şirketi en son olarak tek bir fotoğraftan 3d vücut modellemesi yapan body labs’i satın aldı haberi hızla yayılmaya başladı.

Yapılan açıklamalara göre Amazon şirketinin satın aldığı sistemle bundan sonra artık tek kare bir fotoğrafla 3D yüz yapabilmek mümkün bir hale geldi.

TechCrunch’ın adı belirsiz olan iki kaynağının doğrulamış olduğu söz konusu olan amazon 3d vücut modellemesi yapan body labs’i satın aldı haberinde ücret konusunda net bir bilgi verilmedi.Kingston ve Nottingham Üniversitesinde yapılmış olan yapay zeka ile ilgili araştırmalar neticesi araştırmacılar iki boyutlu olan resimlerden 3D yüz modelleri oluşturmayı başarıyor. 3D yüz modellemesi yaparken yüzün çeşitli açılardan çekilmiş olan resimleriyle yapılan haritalandırma uygulaması artık Amazon şirketinin satın aldığı sistemle tarihe karışıyor.

Araştırmacıların geliştirmiş olduğu yapay zeka sayesinde, yalnızca bir resimden yüzün şeklini çıkarabiliyor ve gerçeğe çok yakın olan 3D modelleme oluşturabiliyor.

Bu konuda yapılmış olan çalışmanın ayrıntılarını paylaşmış olan ekip aynı zamanda merak eden insanların kendi resimleriyle 3d vücut modellemeyi deneyebilmesi için de ufak bir demo çalışması insanlara takdim ediyor. Takdim edilen demoda yapmanız gerekli olan tek şey 3d vücut modelleme yapmak istediğiniz resimi sisteme iletmek. Fakat seçmiş olduğunuz resmin JPEG uzantılı ve 1024×1024 pikselin altında olması gereklidir. Mevcut olarak bulunan resimler arasından da istediğiniz bir resimi seçerek 3d vücut modelleme yapabilmeniz mümkün.

7 Eylül 2017 tarihinde teste açılmış olan sisteme 200 binden fazla resim yüklenmiş durumda. Araştırmacılar yüklenmiş olan ve 3D modeli oluşturulmuş olan resimlerin 20 dakika içerisinde silinip, demo harici başka bir amaçla kesinlikle kullanılmayacağını söylemeyi ihmal etmiyor.

Kaynak:  TechCrunch