Artık doğmamış çocuğa 3 boyutlu heykel biçiliyor

 

“Seni doğuracağıma taş doğuraydım” sözü hiç bu kadar gerçek olmamıştı. Rusya’da hizmete giren Embryo 3D adlı şirket, sabırsız ebeveynlerin derdine derman olmaya geliyor. Şirket, yeni teknikler kullanarak ultrason aracılığıyla bebeğin embriyosunun birebir aynısını plastik, alçı veya değerli metallerle basıyor ve ebeveynlerin kucağına veriyor.

Şirketin başında bulunan Ivan Gridin, yaptıkları heykel bebeklerin anne karnındaki embriyonun parmakları ve yüz hatları gibi ufak ayrıntıları bile kusursuz şekilde yansıttığını belirtti.

Gridin, fikrin ortaya çıkış şeklini de şöyle anlattı, “Bir arkadaşım hamileydi ve bebeğinin sağlığı konusunda endişeleri vardı. Onu görmek ve ona dokunmak istediğini söyledi. Birkaç kez utrasona girdi ama yeterli gelmedi. Ben de 3D modelleme teknolojisine meraklı biri olarak bu fikri ortaya attım”

3D embriyo modelleme işleminde önemli konulardan biri de şirkete güvenmek. Sonuçta “Alın sizin bebeğiniz bu” diye standart bir model de verebilirler. Nasıl anlaşılabilir ki?

 

Her sektörde olduğu gibi 3D modellemede de merdiven altı şirketlerin ortaya çıkma riski var. 3D embriyo  modelleme için son teknoloji bilgisayarlar, kaliteli donanımlar, en iyi yazıcılar ve en iyi malzeme kalitesi kullanmak gerekirken bu merdiven altı şirketler kalitesiz alçı, kötü baskı aletleri ve Windows XP kullanabilir.

Böylece duygusal anlar yaşayarak kucağınıza aldığınız embriyo modelinizin alçısı 1-2 aya dökülmeye başlayabilir.

Rusya’da embriyosunu modelleten Yuliana Recun“Çocuğum şu an karnımda ve 3 boyutlu modelini sipariş ettik. Garip bir duygu çünkü ona henüz doğmadan dokunabileceğiz” dedi.

Şu an için sadece Rusya ve Japonya’da yapılan 3D modelleme rağbet görürse dünyaya yayılacak.