Dış Cephe Tasarım

Dış Cephe Tasarım ; Mimari projelerin dış kabuğunun görsel olarak daha güzel görünmesini sağlamak için dizayn edilmesine dış cephe tasarımı denir.

Mimari projenin dış cephe tasarımını yapabilmek için birçok etken vardır. Bu etkenlerden bahsedecek olursak; öncelikle projenin hangi alanda hizmet vereceği örneğin; konut, iş merkezi, ya da otel gibi. Ondan sonraki aşamada proje tasarımına onay verecek nihai kişiyi en iyi şekilde dinleyerek projeden beklentileri analiz edilmelidir. Gerekli analiz sağlandıktan sonra projenin yapılacağı konumun çevresel faktörleri incelenmeli ve çevredeki diğer yapıların cephe tasarımlarına bakılmalıdır. Proje için düşünülen bütçe öğrenilmeli ve maliyet analizi yapılmalıdır.

Tasarım Planlaması

Bahsedilen tüm bu ana etkenlerin tasarımcı tarafından sentezlenerek ne tarz tasarım yapılması gerektiğini ve hangi malzemeler kullanılacağını tespit etmelidir. Bu tespitin ardından tasarım ilkeleri dahilinde projeye en çok yakışan ve ticari anlamda da en avantajlı olacak tasarım planlaması yapılır.

3D Modellemesi

Planlama aşamasında ortaya çıkan tasarım fikirleri 3d modellemesi yapılarak mimari proje sunuma hazır hale getirilir.

Türkiye’de inşaat sektörünün hızla büyümesi sektördeki rekabeti de beraberinde getirdi. Firmalar rekabet ortamında kendini gösterebilmek için yapılması planlanan projelerin tasarımına da daha çok önem verir hale geldiler.

Dış cephe tasarımı

Dış cephe tasarımı projenin ambalajı gibidir. Bilinçli bir şekilde hazırlanmış dış cephe tasarımı projeye değer katar.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dış cephe tasarımı için birçok alternatif ürün piyasaya çıktı. Bu ürünlerden en aktif kullanılanları; kompozit, alüminyum, prekast, ahşap, yalı baskı, seramik ve mantolamadır. Bunların dışında, dış cephe tasarımında kullanılacak birçok ürün mevcuttur.

Malzemelerdeki çeşitlilik tasarımcıların da daha özgür olmasını sağladı. Tasarımcılardaki bu özgürlük proje tasarımlarında daha güzel işler çıkmasını sağladı. Dış cephe tasarımında görsel olarak güzel görünmesinin yanı sıra kullanılacak malzemenin dayanıklılığı da çok önemlidir.

Doğru bir dış cephe tasarımı yapılabilmesi için bahsettiğimiz tüm etkenlerin en iyi şekilde projeye aktarılmalıdır ki başarılı bir proje ortaya çıksın.