En Yüksek Mimar Maaşı Veren Ülke Hangisi?

En Yüksek Mimar Maaşı Veren Ülke Hangisi? Mimarlık alanında çalışan çok sayıda kişi en yüksek maaşın hangi ülkede olduğunu merak ediyor. Konuyla ilgili Archipreneur sitesinde paylaşılan bir habere göre bu konuda ışık tutan sonuçlar bulmak mümkün. Haberin ayrıntılarına biraz daha girildiğinde metalocus.es tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünyadaki en yüksek mimar maaşları İsviçre’de yer alıyor.

İsviçre’deki Mimar Maaşları Ne Kadar?

Söz konusu yapılan araştırmaya göre İsviçre’deki mimar maaşları 7374 USD olarak kaydedilmiş. Diğer yandan en düşük mimar maaşı olan yer ise 600 USD ile Bangladeş… 6500’den fazla sektör temsilcisinin yer aldığı araştırmada değişik kademelerde bulunan mimarların maaşları değerlendirilmiş. Bu doğrultuda gerçekleştirilen anketlerden sonuçlar alınmış ve ortaya bu tablo çıkmış.

Maaşlar Arasında Uçurum Var

Mimar maaşları ile ilgili yapılan araştırmanın en önemli sonuçlarından biri de rakamlar arasındaki uçurumun epey fazla olması. Ayrıca çok sayıda farklılıklar da görmek mümkün. Bu değişken durumların olmasında ülke gelir durumu da belirleyici olabiliyor. Ayrıca vergiler, teşvikler, yasal konular, da parametrelerde etkili oluyor. İsveç örneğinde de olduğu gibi milli gelirin ve genel ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde maaşlar da yüksek seyrediyor. Gelişmişlikle de paralellik olduğu bu açıdan aşikar. Ancak bu değişkenlerin olması, ülkeler açısından stratejik bir planlamayı da riskli hale getiriyor. Yani maaş planlamaları yapılırken daha yere basan şekilde çözümler geliştirmek gerekiyor.

Şehirden Şehre Bile Değişiyor

Mimar maaşları sadece ülkelere göre değil şehirden şehre göre bile değişiyor. Hatta daha da ilerisi farklı şirketlerde ödenen mimar maaşları farklı olabiliyor. Firma bazında değerlendirme yapıldığında çalışanların potansiyeli nem kazanıyor.

Her Zaman Merak Edilen Bir Konu

Mimar maaşlarının bu kadar ilgi görmesinde hem çok yüksek rakamlara kadar ulaşabilmesi hem de popülerliğini hiç düşürmemesi yer alıyor.