Sketch Up’ta kaliteli render nasıl alınır?

Sketchup progamı ile kaliteli render almak için gereken yöntemleri sizlerle paylaşacağız…

Öncelikle iyi bir görsel için çok iyi bir modelleme gerektiğini unutmamak gerekiyor.Bu modelleme her açıdan mükemmele yakın olmalı.Mükemmel olamaz çünkü hiçbir model gerçeğiyle birebir aynı değildir.Neyse konumuza dönecek olursak, iyi bir modelleme için gereken koşulları ve Sketch Up’ta kendini geliştirmek notlarını paylaşmıştık.

 

Sketch Up Render yazılımları arasında Dünya çapında en popüler olanı kesinlikle V-ray’dir.Aynı render motoru 3Ds Max için de var olsa da Sketch Up için olanından 3Ds Max ‘teki kadar başarılı renderlar alamadığından yakınıyor pek çok dostum.Durum aslında bildiğiniz gibi değil.Olay render motorunda ya da modellemede de değil.Tüm olayı birkaç madde ile aşağıda paylaştım..

1.Hazır sahne ayarlamaları ve Vray options dosyalarını mutlaka arşivleyin.Doğrudan kullanmasanız bile herbirinden bir şey alabilirsiniz.

2.Vismat arşiviniz çok sağlam olmalıdır.Bu ne demek diyenler için Vismat uzantılı dosyalar Vray için materyal options ayarlamalarının kısa bir setup dosyasıdır.Yani ahşap kaplama resmi üzerine bu vismat’ı attığınızda size harika görseller verecektir.Kısa bir vismat, sketch up for vray vismat vs. aratmasında güzel verilere ulaşırsınız.

3.Bilgisayarınızda masaüstünüz, harddiskiniz olabildiğince boş olmalıdır.

4.Render alırken PC başında oturmayın, PC’yi yalnız bırakın ve onun neler yapabileceğini göreceksiniz.

5.Ekran kartı, işlemci gücü, bilgisayarın paylaşımlı ve paylaşımsız hafızalarının kuvvetinden kesin emin olun.

6.Başarılı görsellerin iyi bir modellemeye bağlı olduğu kadar ÇOK İYİ PS UYGULAMASI na da sahip olduklarını asla unutmayın.Yani demek istediğim photoshop ‘ta daha neredeyse render kadar rutüşlemelisiniz.

7.Ağır ve çok polygon’lu modelleri kullanmaktan kaçının.

Genel olarak deneme yanılma yöntemini yani deneme renderı olayını abartın.En mükemmel sonuca ulaşmak için denemekten sıkılmayın.

Mimari modelleme ve 3d görsel hazırlama işleri render almak ve benzeri grafik tasarım argümanların kullanımıyla alakalı sizlere kendi deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğum bir yazı hazırladım.Umarım faydalı olmuştur.