Tek Bir Fotoğraftan 3D Yüz Modellemesi Çıkaran Sistem

Tek Bir Fotoğraftan 3D Yüz Modellemesi Çıkaran Sistem ;  Amazon’un son olarak satın almış olduğu şirket, yapay zeka desteği ile 3 boyutlu modelleme yapabilen Body Labs şirketi oldu.

TechCrunch’ın adsız iki kaynağı tarafından doğrulanmış olan söz konusu satın alma haberinde ücret konusunda kesin bir bilgi verilmedi. Haberi doğrulamış olan kaynaklardan biri Tek bir fotoğraftan 3d yüz modellemesi çıkaran sistem satışının değerinin 100 milyon doların üzerinde olduğunu dile getirirken öteki ise 50-70 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Body Labs şirketinin SOMA ismini vermiş olduğu teknolojisi, yapay zekanın belleme gücünü arkasına alıp gerçek insanlar aracılığıyla eğitilmiş olan ve oldukça gelişmiş olan görüntü işleme teknolojileriyle bilgisayara gönderilen verileri işleyip, elde etmiş olduğu verileri gerçek insan hareketlerini doğru idrak edebilmek için kullanmaktadır. Daha kolay bir biçimde tanımlayacak olursak bilgisayarın karşısında yapılmış olan hareketler sayesinde insanların vücudu çok daha iyi bir şekilde tanınmaya başlayarak söz konusu veriler ile yapay zeka teknolojisi birleştirilip ardından gerçeğe çok yakın olan ve hareketli 3 boyutlu olan modellemeler yapılıyor.

Tek bir fotoğraftan 3d yüz modellemesi çıkaran sistem sayesinde oyunlar için karakter yapımından moda işletmelerine kadar sanal üzerinde ayakkabı ile giysi deneme gibi hizmetler geliştirilebilir hale geliyor. Amazon’un da bu şirketi ve şirkete ait teknolojisini satın almasındaki en etkili sebeplerden biri 3 boyutlu bir şekilde, gerçeğe en fazla yakın olan kıyafet ve ayakkabı tecrübesini insanlara takdim edip satışa yönlendirmiş olması diyebiliriz. Sanal yani e-ticaret alışverişlerinde deneme pek çok kullanıcı için önem arz eden bir bariyer. Ayrıca böyle bir tecrübe Amazon şirketinin servis kalitesi bakımından çok belirgin olan bir fark yapabilir.